Kohtumispaik: ETV2, RUUM. Väärt vaatamist.

Saade oli eetris 17. novembril, ETV2-s. Järelvaadatav siit. Soovitan täisekraanil, sest panustatud sai terviklikkusse kõvasti:

http://etv2.err.ee/v/kultuur/saated/86d877ce-86b2-47dc-997e-1e407c4e50b4

Kutsun teid kaasa mõtisklema meie ühise elutoa ehk avaliku linnaruumi olemuse, tunase ja tänase ja tulevase üle. Tahaks et oleks igal pool rohkem ühisosa ja inimlikku olemist, liigsete reeglite ja intriigideta.

Kevadel kohtasin Topsis üht blondi, sirge silmavaatega noort tüdrukut, kes, lükanud õlleka uksest kõigepealt sisse oma kargud, kalpsas nendega joonelt minu ja kaasprodutsent Pelle Vellevoo lauda. See tüdruk oli- nagu tänapäeval kombeks öelda- noor, tõusev täht meie filmi-ja teletaevas, režissöör Marta Pulk. Ta oli nõuks võtnud, olgu või ühe jala otsas, tulla meile kampa ja luua üks suurepärane linnakeskkonna-teemaline RUUM, mille keskseks tegelaseks Soo tänav Kalamajas. Kogu suvi nad väikese mansaga seda saadet siis nikerdasid. Tulemus on sisukas, visuaalselt nauditav ja inspireeriv pooltund. Marta on loovmeeskonna juhina tõesti suurepärane. Mis peamine, ta ise läks teemast särinal põlema- ja eks see vist teebki asjast “päris” asja.

Miks peaks Soo tänav kedagi kaugemalt kõnetama? Sest see tänav on esimene, kaasaegne “ühine elutuba” linnas, kus nii jalakäijatel kui autojuhtidel valitseb teatav, omavaheline harmoonia- üks ei sega teist. Sõidan ise tihti Soo tänavat pidi ja mõtlen iga kord, et kogu linn võiks olla sääraselt, nutikalt ära korraldatud.

Soo tänava kordategemine on kohale toonud hulgaliselt väikeettevõtjaid, kes avavad kohvikuid ja töötubasid või tõstavad tooli keset kõnniteed ja kuulutavad sealt oma suurt tõde 😀 Nädalavahetusel on tänav täis jalutajaid, rattureid, pidutsejaid; Kalamaja päevade ajal tõstetakse õue lauad ja peetakse ühist söömaaega. Siblimine ja melu Soo tänaval ja selle ümbruses meenutab mulle veidi Kopenhaageni ja Amsterdami mõnusaid trotuaare, kus kõigil, olenemata liikumismoodusest, näib hea olla.

Saamide jaoks on õu elutuba. Sestap mõtlen ma linnatänavatest ja avalikust ruumist laiemalt kui ühisest elutoast, kus meil kõigil võiks mõnus olla.

Rahastasid kogu seda suurepärast tegevust kultuuriministeerium ja kultuurkapital ja osaliselt ka MTÜ Looduselust ning Fookus-Pookus OÜ.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s