S-soovitus: õppige autot juhtima!

544025_509155512462643_1205585700_nPean paraku tsiteerima vana mind, et eestlased on autorahvas. Kirjutan seda, teadmises, et meie kivilinnades on (ERR AK äsjase uudise põhjal) 6 korteri kohta 1 parkimiskoht; ja autosid ladustatakse põhimõtteliselt üksteise otsa. Nüüd siis on KÜ-d jõudnud mõtteni, et linnale kuuluvad tühermaad magalates tuleks kasutusele võtta autoparklatena ning seda ideed on asunud toetama ka elupõline linnaarhitekt, nüüdne TTÜ (külalis)professor, Irina Raud.

Hüppangi kohe loo kokkuvõtteni- kui nii, et me ilmselgelt ei saa autota toime ka linnas, kus on tasuta ühistransport, kuumaastik ja enamus vajalikke punkte siiski käe-jala juures; ei viitsi carpoolida ega kasutada hädavajalikeks sõitudeks näiteks autorendi-teenust, siis oleme me autorahvas! Ja selle rahvusliku eripära juurde käib, muuseas, autosõiduoskus ja autosõidukultuur. Parkimiskultuur nagunii, aga seda on esimese raksuga ilmselt natukene palju nõuda (siinkohal kerkib silme ette pilt Mustamäe Lastehaigla EMO ukseesisest, umbes kella kahe ajal öösel, vastu esmaspäeva. Kõik AK uudistes kuuldu tropp-parkijatest, parkimispuukidest, -jänestest ja muudest loomadest vastab sajaga tõele. Ka öösel. Aga või sa seal aega saad kellegi poole kasvõi keskmise näpuga vehkida; ja mis sellest olekski kasu…).

Kust autorahvas autokultuuri saab? Üks võimalus on autokool Juhiluba. Võimalik, et see on onupojapoliitika, korruptsioon või konnatiik, aga sõiduõpetaja Kaido Kesperi käe all on saanud viimase lihvi nii mu abikaasa, vanem poeg kui kümned tuttavad ja mõned sõbrad ka. Ja neil on õnnestunud muuhulgas omandada ka see müstiline “kultuur”; lihtsustatult, nad võtavad liikluses oma tegude eest vastutuse. Ma, muuseas, pean selle tee ka jalge alla võtma. Libedasõidukoolituse eesmärgil. Kuna ma sõidan siin erinevate elukatega, mille hinnaskaala varieerub 2000 ja 80 000 vahepeal, siis oleks mõistlik sooritada piruette täie teadvuse juures, mitte näppe näo ette toppides. Nii, et , Kaido ja kompanii on igati abiline.

Aga, nii, üldiselt… autorahvas, maivõi, kes armastab endast kõneleda kui vabast, metsa-ja mererahvast. Absoluutselt, ainult, autoga, kui võimalik. Otse randa ja metsa alla. Vabalt ikka. Täitsa vabalt. Püüdkem vähemalt prügi mitte maha visata. Ja omandagem sõiduoskused.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s